fbpx

Wylecz dyskopatię martwym ciągiem!

Dyskopatia jest jedną z wiodących przyczyn bólu m. in. dolnego odcinka kręgosłupa. Może być też spotykana pod nazwą rwa kulszowa,czy przepuklina krążka międzykręgowego. W tym artykule dowiesz się jak zredukować ból spowodowany dyskopatią, jak poprawić swoją sprawność i funkcjonalność, wzmocnić mięśnie kręgosłupa, by zabezpieczyć się przed ponownym urazem lub do niego nie dopuścić.

 

CO TO JEST DYSKOPATIA?

Dyskopatia jest schorzeniem krążka międzykręgowego, który składa się z pierścienia włóknistego, który z kolei otacza jądro miażdżyste. Ból, parestezje, zaburzenia czucia i siły pojawiają się głównie z powodu ucisku jądra miażdżystego na korzenie nerwowe lub rdzeń kręgowy.

 

CZY ISTNIEJĄ JAKIEŚ ZASADY?

Jednym ze sposobów na zmniejszenie bólu jest wykonanie jednego ćwiczenie, jakim jest martwy ciąg. Jednak zanim zaczniemy ćwiczyć musimy ustalić kilka zasad:

●     Dyskopatia w stanie przewlekłym – w stanie ostrym niemal każdy ruch sprawia ból i w takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z lekarzem lub fizjoterapeutą.

●     Brak bólu w trakcie ćwiczenia – ból na ogół kojarzony negatywnie tak naprawdę niesie ze sobą wiele pożytku. Ból daje nam informację o już istniejącym uszkodzeniu lub o ryzyku uszkodzenia, dlatego można go wykorzystać jako wyznacznik poprawnej techniki.

●     Sprawny układ mięśni poprzecznego brzucha oraz wielodzielnego – z reguły te mięśnie działają bez naszej woli i napinają się odruchowo. To właśnie te mięśnie martwy ciąg ma uruchomić w przypadku leczenia dyskopatii. Przed przystąpieniem do ćwiczeń należy ocenić, czy te dwa mięśnie działają poprawnie. Jeżeli nie, trening należy poprzedzić nauką aktywizacji tych mięśni.

 

MARTWY CIĄG A DYSKOPATIA!?

Martwy ciąg kojarzy się z podnoszeniem sporego ciężaru z podłoża. W przypadku dolegliwości kręgosłupa zarówno zbyt duży zakres ruchu jak i zbyt duże obciążenie może spowodować nawrót wszystkich objawów.
W wersji, która ma wzmocnić mięsień poprzeczny brzucha oraz wielodzielny nie wykorzystamy obciążenia, przynajmniej nie w początkowych etapach. Kolejnym elementem będzie zakres ruchu, w jakim wykonamy to ćwiczenie. Kluczowe będzie wykorzystanie wzorca ‘hip hinge’, czyli ruchu zawiasowego w stawie biodrowym, który sprawi, że głębokie mięśnie kręgosłupa zostaną aktywowane w celu stabilizacji kręgów.

 

CZY TO WSZYSTKO?

Niestety nie. Mimo ogromu zalet martwego ciągu nie jest on idealny. Zapewnia on wzmocnienie tylko w jednej płaszczyźnie. Z kolei mięśnie stabilizujące kręgosłup to głównie mięśnie rotujące. Tak więc wersja klasyczna w staniu obunóż będzie dobra na początek, jako wersja łatwiejsza i bezpieczniejsza. W kolejnych etapach idąc tym tokiem myślenia można wykorzystać martwy ciąg jednonóż, który wymaga stabilizacji rotacyjnej a jego technika jest trudniejsza do opanowania.

Ruch zawiasowego zgięcia w biodrze (hip hinge) niesie ze sobą wiele korzyści, o których możesz przeczytać tutaj. Znajduje także zastosowanie w leczeniu dyskopatii poprzez zaangażowanie lokalnych stabilizatorów kręgosłupa. Jeżeli zostanie wykorzystany wg powyższych zasad nie tylko pozwoli na zmniejszenie odczucia bólu, ale także na zabezpieczenie kręgosłupa przed potencjalnymi urazami.

Recent Posts
kalistenikaczy-nasze-ciao-potrafi-uywa-jednego-minia