fbpx

Wylecz ból głowy bez leków

Ból głowy. Coś, z czym spotykasz się codziennie. Coś, co nie wiadomo skąd się bierze… A w niektórych przypadkach można się go pozbyć jednym prostym ruchem. Ten wpis jest właśnie o takim rodzaju bólu, a mianowicie o napięciowym bólu głowy.

Napięciowy ból głowy, jak sama nazwa wskazuje ma coś wspólnego z napięciem…mięśni szyi.

Podwyższone napięcie mięśni szyi często prowadzi do powstawania punktów spustowych (trigger points) w obrębie właśnie tych mięśni. Obecność tych punktów już sama w sobie wywołuje ból; stały lub tylko, gdy taki punkt się dotknie. Nadmierne napięcie spowodowane najczęściej stresem, nieprawidłowymi nawykami ruchowymi (np. przez wykonywany zawód), czy jako skutek wcześniejszego urazu (np. typu whiplash) rzutuje ból w specyficzny sposób. Ból może pojawić się w miejscach odległych od napiętego mięśnia i może to być potylica, skronie, nad brwią, nad uchem, czy za okiem. Najczęściej dolegliwości występują obustronnie, rzadko zdarzają się jednostronnie.

Najczęściej problemem objęte są mięśnie globalne, czyli takie, które z reguł znajdują się bardziej powierzchownie a ich zadaniem nie jest stabilizacja, tylko wykonywanie zamierzonych ruchów (głównie :)). Przykładem takich mięśni jest mięsień czworoboczny, mostkowo-obojczykowo-sutkowy, żwacz, czy mięsień skroniowy.

Przechodząc do tego co najważniejsze, czyli co z tym zrobić, jeżeli problem już zaistniał?

Najczęstszą przyczyną takich dolegliwości jest stres…fizjoterapeuta niestety powodów do stresu nie usunie, ale tak jak w przypadku pozostałych przyczyn napięciowego bólu głowy pomoże zdetonizować i zrelaksować nadaktywne mięśnie, przywrócić odpowiednią pozycję oraz ruchomość szyi oraz nadać odcinkowi szyjnemu kręgosłupa stabilność. To właśnie te ćwiczenia stabilnościowe będą kluczowe dla zlikwidowania Twoich dolegliwości, gdyż będą częściowo odejmowały pracy dużym mięśniom, które mają inne zajęcia. Tutaj warto też dodać, że używanie wszelkiego rodzaju kulek, które wbija się w szyję nie do końca rozwiąże problem. Można dzięki nim uzyskać rozluźnienie mięśni oraz miejscowe zwiększenie ukrwienia, ale pomaga to jedynie chwilowo. Nie wpływa to w żaden sposób na przyczynę dolegliwości bólowych.

Bóle głowy mogą mieć wiele przyczyn, a praca nad bardzo wrażliwym odcinku szyjnym może przysporzyć dodatkowych problemów. W sytuacji takich dolegliwości bólowych bezpieczniej udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, który dokładnie zdiagnozuje problem i dopasuje odpowiednie ćwiczenia, co powinno rozwiązać problem na stałe, a nie tylko na krótką chwilę.

Recent Posts
mka-kokosowadietetyk