Odwodnienie, a trening – dlaczego woda jest tak ważna?
Odpowiednie nawodnienie organizmu należy do podstawowych zasad prawidłowego treningu. Co jednak dzieje się ze sportowcem, który nie dostarczy sobie odpowiedniej ilości płynów i wciąż kontynuuje ćwiczenia? Odwodnienie a trening – jak ta zależność przekłada się na osiągi sportowe?
Ćwiczenia fizyczne podczas odwodnienia organizmu
Trenowanie w trakcie odwodnienia organizmu jest dość ryzykowne. Szczególnie, gdy ćwiczenia odbywają się w podwyższonej temperaturze otoczenia [https://lepszytrener.pl/blog-trenera/najlepsza-temperatura-do-treningu-silowego-i-biegowego] i zwiększonej wilgotności powietrza. Te czynniki mogą powodować utraty płynu z organizmu sięgające nawet litra na godzinę [!]. Taki stan znacznie zaburza funkcjonowanie gospodarki wodnej. Utrudnione staje się bowiem właściwe nawodnienie organizmu [https://lepszytrener.pl/blog-trenera/nawadnianie-co-pic-podczas-treningow]. Organizm oddaje więcej płynu niż jest w stanie przyswoić. Tym samym nawet lekkie ćwiczenia fizyczne stają się trudne – a niekiedy nawet niemożliwe – do wykonania. W trakcie treningu wcale nie jest tak trudno o odwodnienie. Dlatego też istotne jest uzupełnianie płynów nawet podczas umiarkowanego wysiłku fizycznego.
Jakie są skutki odwodnienia organizmu na treningu?
Odwodnienie pojawia się w momencie znacznej utraty płynów z organizmu. Wytracanie się go z krwioobiegu i tkanek ciała skutkuje zaburzeniem równowagi elektrolitowej. Organizm w takim stanie nie powinien być poddawany wysiłkowi fizycznemu. Jeśli jednak się tak stanie – mogą pojawić się mniejsze i większe konsekwencje zdrowotne wynikające z odwodnienia. Począwszy od łagodnych skurczów cieplnych, nawet do zagrażających życiu udarów. Co więcej, zaburzenia w obrębie gospodarki elektrolitowej mogą skutkować pojawieniem się drgawek, niekontrolowanych skurczów mięśni czy utratą przytomności.
Odwodnienie a trening – co nam grozi?
Ze względu na zmniejszoną objętość krwi – dalszy trening może grozić wstrząsem hipowolemicznym. Jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu. Obniża się wtedy ciśnienie krwi oraz ilość tlenu w organizmie. Tym samym dalszy trening staje się wyjątkowo niebezpieczny. Dlatego bardzo ważne jest stałe monitorowanie własnego stanu w trakcie ćwiczeń fizycznych. Dobrym wyjściem są wspólne treningi ze znajomym, a jeszcze skuteczniejszym – z trenerem osobistym [https://lepszytrener.pl/trening-personalny]. Obecność specjalisty na treningu znacznie zwiększa bezpieczeństwo i komfort ćwiczeń. Co więcej, plany treningowy i żywieniowy są ułożone indywidualnie. To oznacza, że ryzyko odwodnienia organizmu jest naprawdę nikłe.
Jak rozpoznać odwodnienie organizmu?
Nie powinno się trenować w przypadku odwodnienia organizmu. Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek alarmujące symptomy – powinieneś niezwłocznie przerwać ćwiczenia. Można je rozpocząć w momencie, gdy organizm zostanie nawodniony [https://lepszytrener.pl/blog-trenera/rola-nawadniania-podczas-zimowych-biegow]. Co może świadczyć o odwodnieniu? Monitoruj, czy pojawia się lepkość i suchość w jamie ustnej. Zwracaj uwagę na to, czy odczuwasz pragnienie, suchość skóry, bóle głowy bądź pojawiają się zaparcia. Te objawy pojawiają się w początkowej fazie odwodnienia. Właściwe nawodnienie organizmu pozwala na szybki powrót do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli jednak proces nie zostanie zatrzymany, mogą pojawić się poważniejsze konsekwencje. Silniejsze odwodnienie objawia się m.in. skrajnym pragnieniem, trudnościami w oddawaniu moczu, szybkim oddechem, gorączką, drażliwością czy utratą przytomności.
Jak ustrzec się przed odwodnieniem na treningu?
Przede wszystkim konieczne jest odpowiednie nawadnianie organizmu w codziennym życiu. Kilka godzin przed treningiem natomiast warto wypić odpowiednią ilość płynu. W ten sposób tkanki będą miały czas na jego przyswojenie. Jeśli trenujesz na zewnątrz – wybieraj chłodniejsze i zacienione miejsca (jeśli to możliwe). Na trening zawsze zabieraj ze sobą wodę [https://lepszytrener.pl/blog-trenera/przezro-czyste-zdrowie-dlaczego-warto-pic-duzo-wody]bądź napoje z elektrolitami. Mniejsze ryzyko odwodnienia pojawia się podczas treningów w godzinach porannych i wieczornych. Wtedy temperatura powietrza i wilgotność są najmniejsze. Pamiętaj, że jeśli sesja treningowa jest dłuższa niż 45 minut – lepszym wyjściem są napoje z zawartością potasu i sodu niż zwykła woda. Pamiętaj również o prawidłowym nawodnieniu po skończonej sesji treningowej.
LepszyTrener.pl
Ogólnopolska baza trenerów i instruktorów sportowych
https://lepszytrener.pl