fbpx

Ostropest plamisty! Czyli jak oczyścić wątrobę z toksyn…

Ostropest plamisty – jest jedną z bardziej poznanych i przebadanych to roślin. Jego wpływ na organizm jest nieoceniony, a każdy kto boryka się z problemami wątroby powinien sięgnąć po niego bez wahania.

Sylimaryna to „magiczna” substancja, którą zawiera ostropest. Jest to mieszanina flawonoglikanów. Dzięki obecności tych związków ostropest posiada właściwości, które umożliwiają regenerację uszkodzonych komórek wątroby oraz chronią te zdrowe. Działania te zostały potwierdzone przez liczne badania kliniczne.

Flawonoglikany czynią jeszcze jedną świetną rzecz – podnoszą poziom glutationu nawet o 35%, jest to o tyle istotne że jest to jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy występujących w naszym organizmie.

Stosowanie ostropestu pomoże nam w oczyszczeniu wątroby z toksyn przy wysoko przetworzonej diecie. Przyda się również przy nadmiernym spożywaniu alkoholu, zatruciu grzybami czy długotrwałym leczeniu antybiotykami.

Stosowanie produktów z sylimaryną będzie również pomocne w przypadku chorych na cukrzycę typu 2. Działanie substancji pozwoli na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi.

Badania wykazują również, że stosowanie ostropestu może hamować szkodliwe działanie promieni UV poprzez zmniejszenie skutków stresu oksydacyjnego podczas ekspozycji na promienie.

Wykazano również bardzo dużą skuteczność stosowania sylimaryny podczas leczenia zatruć muchomorem sromotnikowym, dowodząc że może ona całkowicie oczyścić wątrobę z toksyn.

Do spożywania na codzień poleca się olej z ostropestu, gdyż istnieją przesłanki że sucha forma może drażnić jelita.

Minimalna dawka to 140 mg sylimarinu i 300 mg nieprzetworzonego sproszkowanego ostropestu plamistego.

 

 

 

Źródła i badania:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11896/

http://www.herbwisdom.com/herb-milk-thistle.html

http://www.akademiawitalnosci.pl/ostropest-plamisty-co-to-jest-i-z-czym-to-sie-je/

http://agnieszkamaciag.pl/ostropest-plamisty-leczniczy-cud-natury/

http://ostropest-plamisty.blogspot.com/2010/03/wyniki-badan-nad-ostropestem.html

http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/milk-thistle

http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-138-milk%20thistle.aspx?activeingredientid=138&activeingredientname=milk%20thistle

 

Paweł Siwek

 

Recent Posts
obraz-siebie-klucz-do-zmianbole-w-okolicach-szyi-3