fbpx

Dlaczego warto udać się do fizjoterapeuty?

Opieka fizjoterapeuty w sytuacjach pourazowych lub pooperacyjnych jest już coraz częstszym zjawiskiem. Jednak taka wizyta bez wyraźnej przyczyny ciągle postrzegana jest jako zbyteczna. Dlaczego nie skorzystać z porady fizjoterapeuty wcześniej? W tym artykule przedstawię zalety współpracy z fizjoterapeutą przed zaistniałym urazem.

 

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Przede wszystkim, terapeuta interesuje się funkcjami ciała pacjenta. To znaczy, że rzadziej skupia się na wyleczeniu danej struktury, a częściej na przygotowaniu jej do spełniania określonej czynności. Bardziej upraszczając. Zadaniem terapeuty nie będzie połączenie zupełnie zerwanego mięśnia, a przygotowanie go do intensywnej pracy w momencie osłabienia. A to z kolei pozwoli na normalne funkcjonowanie w życiu codziennym nawet całego ciala i zabezpieczy przed przyszłym urazem. Tak więc fizjoterapeuta głównie zainteresuje się sposobem wykonywanie wzorców ruchowych, postawą ciała.

 

Kiedy warto rozważyć spotkanie z fizjoterapeutą?

Brak bólu nie zawsze oznacza pełne zdrowie. Na podstawie nawyków ruchowych historii pacjenta oraz dokładnego badania można spodziewać się przyszłych dolegliwości i im przeciwdziałać. Jeżeli w przeszłości pojawiły się urazy, które nie zostały do końca poprowadzone przez lekarza lub fizjoterapeutę, warto skorzystać z takiej wizyty. Z perspektywy treningu siłowego fizjoterapeuta może poprawić technikę wykonywania ćwiczeń lub znaleźć słabe ogniwa w treningu, których wzmocnienie zaskutkuje szybszym progresem, czy zabezpieczy przed urazem.

 

Jak przygotować się do wizyty?              

Na spotkanie warto mieć przy sobie wszystkie wcześniej wykonywane badania. Nie będą podstawą do określenia celu współpracy, lecz mogą wiele ułatwić. Np. mogą potwierdzić hipotezę postawiona w badaniu. Obserwacja własnych odczuć w skali dnia, czy też czynników zmniejszających czy pogarszających dolegliwości skróci czas diagnostyki i znacząco ułatwi życie terapeucie.

 

Czy warto jeżeli nic mi nie dolega?

W przypadku braku objawów bólowych lub innych niepokojących symptomów, przydatnym narzędziem może okazać się test FMS, czy trójwymiarowa analiza ruchu. Te i inne narzędzia diagnostyczne pomogą w odnalezieniu słabych punktów. Ich wzmocnienie pozwoli uniknąć urazów w przyszłości, może także poprawić progresje w treningu siłowym czy sylwetkowym.

 

Ból lub uraz nie muszą być czynnikami z powodu których zgłaszasz się do fizjoterapeuty. Warto skontaktować się z nim wcześniej w ramach prewencji urazów. Szczególnie zachęcam do tego z powodu zbliżającego się sezonu zimowego.

Recent Posts
wnmmam-pcos