fbpx

Dlaczego powinnaś angażować malucha do codziennej aktywności? Co mu to daje? Jak wspiera jego rozwój?

W pierwszym roku życia każdego dziecka zmiany rozwojowe następują dosyć szybko i mają dynamiczny charakter. Poza aspektem czysto fizycznym dziecko rozwija się przede wszystkim emocjonalnie, poznawczo oraz społecznie. Rozwój fizyczny najlepiej charakteryzują tzw. „kamienie milowe”, są to następujące po sobie etapy rozwoju ruchowego dziecka pozwalające na wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości czy zaburzeń. Rozwój poznawczy zawiera w sobie rozwój uwagi, pamięci, uczenia się, a także mowy. Jakość rozwoju poznawczego będzie również wpływała zarówno na rozwój emocjonalny i społeczny.

Co możesz zrobić jako rodzic w codziennych aktywnościach by wspomóc rozwój swojego dziecka? Poniżej czeka na Ciebie kilka wskazówek, które warto wprowadzić.

1.      Mów do swojego dziecka

Przede wszystkim głos matki uspokaja dziecko. Mów modulując głos aby pojawiły się w nim emocje, kieruj swoje wypowiedzi do dziecka, opowiadaj o tym co się wydarzyło, o tym co będziecie robić, opisuj to co widzisz, pokazuj, tłumacz, nazywaj przedmioty, miejsca, w których przebywacie.

2.      Puszczaj muzykę i śpiewaj

Muzyka w szczególności klasyczna świetnie wpływa na rozwój mózgu dziecka. Kontakt i dźwięki natury też pomogą Ci wyciszyć dziecko oraz sama się zrelaksujesz. Twój śpiew na pewno będzie pomocny w momentach kryzysu, ale też zajmie uwagę dziecka.

3.      Okazuj miłość i zainteresowanie

Więź emocjonalna matki z dzieckiem to najpiękniejszy aspekt macierzyństwa. Okazuj miłość w każdym możliwym momencie. Sposób w jaki będziesz budowała tą więź wpłynie na jego funkcjonowanie emocjonalno-społeczne w dalszych etapach jego życia. Uśmiechaj się do dziecka, przytulaj, głaszcz, całuj je jak najczęściej. Naśladuj miny i dźwięki wydawane przez dziecko, nie bądź obojętna na jego „ba-ba-ba”, podejmij dyskusję i słuchaj uważnie co ma Ci do przekazania.

4.      Baw się i zachęcaj do poznawania świata

Pamiętaj ze to właśnie Ty jesteś przewodnikiem dla swojego dziecka. Pokazuj, opowiadaj, tłumacz, spędzaj z nim jak najwięcej czasu. Dziecko obserwując Cię przejmuje Twoje wzorce zachowań, nawyki, rodzaje reakcji. Zadawaj pytania, daj wybór, nawet jeśli jeszcze nie mówi nie rozumie, daj mu szansę.

5.      Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka

Stwórz dziecku bezpieczne środowisko do zabawy, odpoczynku, relaksu. W razie potrzeby odwracaj uwagę dziecka od miejsc, przedmiotów które mogłyby być dla niego niebezpieczne,  pokieruj jego uwagę w inną stronę.

6.      Zadbaj o siebie

Twój stan fizyczny, psychiczny i emocjonalny zdecydowanie będą miały wpływ na Twoje dziecko. Pamiętaj bycie mamą to trudna, wymagająca cierpliwości i zrozumienia rola. Zdecydowanie łatwiej będzie Ci cieszyć się z rozwoju dziecka, wspierać go w tym gdy sama będziesz czuła się dobrze. Czas na chwilę relaksu, odpoczynku czy zrobienia czegoś tylko dla siebie niech zagości w planie Twojego każdego dnia.

 

Najważniejsze w tym wszystkim –  bądź sobą – a cała reszta przyjdzie naturalnie. Słuchaj swojej intuicji, bo ta matczyna z pewnością nie zawodzi. Szukaj pomysłów, wskazówek, ale pamiętaj nie daj się zwariować. To Ty jesteś mamą swojego dziecka i to Ty wiesz co jest dla niego najlepsze. Powodzenia!

 

Kamila Potkaj

Źródło:

1.       Instytut Badań Edukacyjnych
2.       Centers For Disease Control and Prevention
3.      „Metoda NDT-Bobath Poradnik dla rodziców”, M.Borkowska, Z.Szwiling, PZWL
4.      „Integracja sensoryczna na co dzień”, M.Borkowska, K.Wagh, PZWL

 

 

 

Recent Posts
karmisz-piersia-mozesz-cwiczycjak-schudnac-karmiac-piersia